Muzeum Sztuki w Tel Awiwie

Muzeum Sztuki w Tel Awiwie

499
0
PODZIEL SIĘ

Tel Aviv Museum of Art

Tel Aviv Museum of Art jest największym w Izraelu muzeum sztuki, z dużą kolekcją eksponatów stałych, jak również wystaw czasowych.

Muzeum otwarto w 1932 roku, zanim jeszcze powstało państwo Izrael, a nowe skrzydło otwarte budynku oddano do użytku w 2011 roku.

Muzeum pokazuje prace zarówno izraelskich jak i międzynarodowych artystów – w tym impresjonizmu i postimpresjonizmu. Na stałe na wystawie są dzieła: Cezanne, Chagalla, Dali, Moneta, Henri Moore, Auguste Rodina, Archipenki, Picassa, Klimta, Kadinsky’ego.

Nowy pawilon im. Herta i Pawła Amir otwarty został w listopadzie 2011 r., i sam w sobie stanowi wizualne i architektoniczne arcydzieło. Zaprojektowany przez Prestona Scotta Cohena został opisany przez New York Times jako „wydłużona Kostka Rubika oblana wybielaczem”; posiada fasadę składającą się z 465 płaszczyzn wykonanych z prefabrykowanych płyt betonowych o różnych kształtach i rozmiarach. Wewnątrz pawilon mieści pięć pięter wystawienniczych o łącznej powierzchni ponad 19.000 m² – trzy nad ziemią i dwa poniżej, połączonych ze sobą atrium oraz światłem, które wpada do galerii.

Przestrzeń Muzeum prezentuje się w czołówce izraelskich scen sztuki współczesnej. Prezentowane tu wystawy niosą ze sobą również treści polityczne i społeczne, wyrażane poprzez sztukę w połączeniu ze stylem architektonicznym budynku.

Tel Aviv Museum of Art wyświetla również w swoim wewnętrznym kinie alternatywne zagraniczne filmy oraz przeprowadza koncerty dla widowni.

Godziny otwarcia
 Sun: Closed
 Mon: 10:00-16:00
 Tue:  10:00-22:00
 Wed: 10:00-16:00
 Thu:  10:00-22:00
 Fri: 10:00-14:00
 Sat:  10:00-16:00

Address
27 King Shaul Boulevard
Helena Rubenstein Pavilion: 6 Tarsat Street

 Na fotografii: Nowowybudowane skrzydło Muzeum Sztuki w Tel Awiwie.

Źródło: Muzeum Sztuki w Tel Awiwie