Izrael nie tylko dla pielgrzymów

Izrael nie tylko dla pielgrzymów

578
0
PODZIEL SIĘ

Izrael, okolice Eilatu

Ważną gałęzią gospodarki Izraela jest turystyka, szczególnie religijna, ale turystów przyciągają także nadmorskie plaże, archeologiczne i historyczne miejsca oraz bardzo urozmaicone środowisko geograficzne. Liczba przyjeżdżających do tego kraju rośnie z każdym rokiem.

Stosunkowo niewielka powierzchnia Izraela jest, z punktu widzenia turysty, jego główną zaletą – pozwala spokojnie zwiedzić cały kraj. Dzięki temu loty na głównych trasach między Jerozolimą, Tel Awiwem, Hajfą, Rosh Pinna, Qiryat Shemona i Ejlatem obsługiwane przez lokalne tanie linie lotnicze są stosunkowo niedrogie.

Aktywnie spędzać czas pływając, uprawiając surfing i żeglarstwo można nad Morzem Czerwonym i Śródziemnym, a także nad Jeziorem Tyberiadzkim. Niekwestionowaną stolicą sportów wodnych jest Ejlat. Można tu uprawiać wszelkie dyscypliny – od paralotni po narciarstwo wodne. Ejlat to także ważne centrum nurkowania. Ekscytujących przeżyć dostarcza także nurkowanie w Cezarei, gdzie można zobaczyć podwodne ruiny antycznego miasta Heroda.

Jedna z najpiękniejszych plaż Izraela znajduje się w Nizanin, pomiędzy miastami Aszdod i Aszkelon na południowym wybrzeżu, jednak można tu dotrzeć tylko własnym środkiem transportu. Oprócz tego doskonałe plaże znajdują się w Bat Jamie, na przedmieściach Tel Awiwu, w samym Tel Awiwie, Netanii i Dor oraz dalej, w kierunku Hajfy. Plaże w Ejlacie są właściwie zawsze zatłoczone.

Izrael ma doskonałą sieć drogową. Podróż samochodem czy autobusem przez cały kraj zajmuje najwyżej 8 godzin. Można również skorzystać z sieci Izraelskich Kolei Państwowych. Są one jeszcze tańsze niż podróżowanie autobusami, jednak ograniczony zasięg sieci kolejowej i często niedogodne położenie dworców na peryferiach miast przemawiają za tym, by jednak skorzystać z wygodnego autokaru lub wynająć samochód.

 Na fotografii: Okolice Eilatu z widokiem na Zatokę Akaba

Źródło: Izrael nie tylko dla pielgrzymów