Wybryki izraelskich szpaków

Wybryki izraelskich szpaków

665
0
PODZIEL SIĘ

Szpaki w Izraelu

Tak dużych stad szpaków, jak obecnie, nie zaobserwowano w Izraelu od 20 lat. Widzoczne są zwłaszcza o zmierzchu, gdy stada zaczynają swój spektakularny pokaz powietrznych akrobacji przed udaniem się na spoczynek.

Ogromne stada szpaków, które pojawiają się na niebie jak czarna chmura powróciły do Izraela pod koniec zeszłego roku – po raz pierwszy od 20 lat.

Pierwszych przedstawicieli tego gatunku zaobserwowano na jesieni 2012 roku w kibucu Ein Gev, położonym na wschodnim brzegu jeziora Kinneret. Ptaki przylatują do Izraela z Rosji i Europy w zadziwiająco dużych stadach, które jeszcze 20 lat temu liczyły miliony osobników. Lecz z nieznanych powodów ich populacja spadła do około jednej dziesiątej swej dawnej wielkości, i z tego powodu nie były już dostrzegana w Izraelu.

Ale teraz ich powietrzne wyczyny możemy obserwować ponownie, zwłaszcza o zmierzchu, gdy stada zaczynają swój spektakularny pokaz akrobacji przed udaniem się na spoczynek.

Dr Yossi Leshem z Uniwersytetu w Tel Awiwie i Towarzystwa Ochrony Przyrody w Izraelu, mówi: „Po spędzeniu całego dnia na żerowaniu w polu, szpaki gromadzą się na trwające około 20 minut niesamowite powietrzne wybryki”. Większe stada tworzą czarną chmurę, która bezustannie zmienia kierunek i formę, w zadziwiającym zsynchronizowaniu, które trudno wyjaśnić, dodaje dr Yossi.

Leshem mówi też, iż zachowanie wspólnoty ptasiej ukazuje coś, co określa jej „mądrość”. „Jeśli każdy ptak byłby sam, mógłby z łatwością zginąć, np. pożarty przez ptaka drapieżnego, podczas gdy w stadzie liczacym pół miliona, szpaki współnie chronią siebie nawzajem”, mówi. Dzięki temu łowca nie może skupić się na jednym celu, wyjaśnia Leshem.

Trzymanie się szpaków wspólnoty ma jeszcze jedną zaletę dla ich naturalnych wrogów, dodaje Leshem: „Zmieniony w ułamku sekundy kierunek lotu, podobnie do podkręconej piłki, która co chwilę zmienia kierunek, powoduje uderzenie podmuchu wiatru, który zaburza u łowcy ciąg nośny na jego skrzydłach, a przez to możliwość sprawnego manewrowania i upolowania ofiary”.

 Na fotografiach: Powietrzne akrobacje stad szpaków nad izraelskim Negewem

Szpaki w Izraelu Szpaki w Izraelu Szpaki w Izraelu Szpaki w Izraelu Szpaki w Izraelu Szpaki w Izraelu Szpaki w Izraelu

Źródło: Wybryki izraelskich szpaków