Napiwki w izraelskich barach

Napiwki w izraelskich barach

622
0
PODZIEL SIĘ

Napiwki w barach

Warto być hojnym w barze – szczęśliwi barmani są znani ze szczególnego podejścia do lojalnych klientów i odpłacają się dodatkową niespodziankę lub co najmniej uśmiechem.

Poruszanie się po lokalnych zwyczajach może być polem minowym, zwłaszcza gdy chodzi o sektor usług. W szczególności napiwki mogą być dużym źródłem zamieszania i zakłopotania, ponieważ nikt nie lubi niechcący urazić miejscowych. Więc gdzie i komu dawać napiwki oraz ile?

Tematem tego wywodu jest bar. W przeciwieństwie do restauracji – gdzie każdy zakłada zwyczajowo istnienie napiwku – wielu odwiedzających Izrael jest nieświadomym faktu zwyczaju zostawiania napiwku również w tych miejscach, a następnie są zaskoczeni przez kamienną twarz barmana.

Nawet jeśli zamawiasz, po prostu, tylko butelkę piwa i nie siedzisz akurat w barze, to zwyczajowo zostawia się barmanowi kilka szekli.

Napiwki wynoszą zazwyczaj około 12-15 procent, ale akceptowane są wszelkie napiwki powyżej 10 procent. Jeśli jesteś niezadowolony z usługi nie ma obowiązku pozostawienia napiwku.

Lecz jeśli jesteś hojnym do barmanów – który prawdopodobnie jest studentem, artystą, lub właśnie niedawno skończył służbę w armii i zapisał się na wycieczkę dookoła świata – i wrzucisz im kilka dodatkowych szekli, na pewno opuszczać będziesz bar bardziej szczęśliwym.

Źródło: Napiwki w izraelskich barach