Rowerem przez Izrael

Rowerem przez Izrael

521
0
PODZIEL SIĘ

Rowerzysta na Wzgórzach Golan

Podróżowanie rowerem po Izraelu jest świetnym sposobem na zwiedzanie kraju. Izrael ma szeroki wybór tras rowerowych rozmieszczonych na całym terytorium – od Hermonu na północy po Eilat na południu.

Rozległe trasy obejmują duże obszary kraju. Główny krajowy szlak rowerowy prowadzi od Metuli na północy do Eilatu na południu i jest obecnie jeszcze w budowie, jednak znaczne jego fragmentu są już otwarte – podobnie jak wiele innych oficjalnych szlaków, które zostały stworzone przez inne organizacje i instytucje, które kochają sport.

Kolarstwo w Izraelu jest bardzo popularnym sposobem spędzania czasu wolnego wśród Izraelczyków. W Tel Awiwie, jazda na rowerze stała się popularnym środkiem komunikacji miejskiej, z niedawno zainicjowanymprogramem wynajmu rowerów. Rowery w mieście można wypożyczyć w kilkudziesięciu miejscach. W kraju istnieje setki klubów rowerowych. Mnóstwo szlaków prowadzi po obszarze Galilei na północy, przez grzbiet Karmelu, do nadmorskich równin i wzgórz w pobliżu Jerozolimy.

W każdy szabatowy poranek na drogach całego Izraela ujrzeć można wiele samochodów przewożących stojaki na rowery. Klubowicze spotykają się celem odbycia cotygodniowych przejażdżek.

Nie jest koniecznym przyłączenie się do klubu, aby na rowerze mknąć przez Izrael. Rowery można wypożyczyć w stosunkowo łatwy sposób w całym kraju, często w miejscu jakiejś atrakcji turystycznej, czy parku. Niektóre rowery posiadają nawigację satelitarną. Można też dołączyć się do jakiejś grupy z przewodnikiem.

Prawo w Izraelu wymaga u rowerzysty jazdy z kaskiem na głowie. Również należy pamiętać o zabraniu ze sobą zapasu wody. Upewnij się, że masz jej dużo – zwłaszcza gdy masz zamiar jeździć po terenach pustynnych lub z dala od cywilizacji. W przypadku, gdy chcesz odpocząć od pedałowania, możliwy jest przewóz rowerów w autobusach komunikacji publicznej.

 Na fotografii: Biking in the Golan by Flickr user Gaspa

Źródło: Rowerem po Izraelu