Meduzy w Morzu Śródziemnym

Meduzy w Morzu Śródziemnym

974
0
PODZIEL SIĘ

Meduzy w Morzu Śródziemnym

Izraelskie plaże przeżywają w ostatnich latach napływ stworzeń, które wyglądem przypominają sobowtóry toreb z tworzywa. Poznaj te stworzenia bliżej, by wiedzieć, co zrobić, gdy na nie natrafisz.

Podczas, gdy lato jest w pełnym rozkwicie, pobyt na plaży jest jednym ze sposobów spędzania czasu i chłodzenia się w kuszących niebiesko-zielonkawych wodach Morza Śródziemnego.

Każdego roku setki tysięcy meduz – niektóre dość pokaźnych rozmiarów – nawiedzają izraelskie plaże, zaskakując samych turystów i zaśmiecając wybrzeże.

Meduzy w Morzu Śródziemnym

Typowy sezon dla meduz trwa zwykle od jednego miesiąca do dwóch. Ubiegłorocznego lata inwazja meduz osiągnęła izraelskie wybrzeża na początku lipca i szybko zaczęła się cofać

Najczęstszym gatunkiem „sobowtóra plastikowych worków”, który przypływa do izraelskiego brzegu jestRhopilema nomadic, bardziej znana jako „meduza koczownicza”. Jest to gatunek endemiczny dla Oceanu Indyjskiego, który przeniknął do Morza Śródziemnego poprzez Kanał Sueski, który został pogłębiony i poszerzony pod koniec lat 70-tych ubiegłego stulecia. Galareta tego gatunku ma kształt półprzezroczystego niebieskawego dzwonu, który może osiągnąć do 90 cm średnicy.

Meduzy w Morzu Śródziemnym

Trzy lata temu do meduzy koczowniczej dołączył brodawkowaty żebropław (Mnemiopsis leidyi), uważany za jeden z największych i najbardziej inwazyjnych na świecie gatunków. Pochodzi z Ameryki Południowej, a po świecie podróżuje w zbiornikach balastowych statków. Choć nie stanowi zagrożenia dla ludzi, już dokonał wyraźnych spustoszeń w komercyjnym sektorze rybołówstwa na Morzu Bałtyckim i Czarnym.

Spotkanie człowieka z tymi galaretowatymi stworzeniami może nie być przyjemnym doświadczeniem, ale rzadko jest niebezpieczne. Jeśli zostaniemy przez meduzę poparzeni, antidotum jest zaskakująco proste: ocet, który można znaleźć w każdym punkcie pierwszej pomocy na plażach Izraela, lub innego rodzaju kwas (w tym ludzkiego moczu). Ślad po oparzeniu zniknie w ciągu kilku dni, więc nie trzeba się martwić o niechcianą pamiątkę z podróży.

 Na fotografiach: Meduzy na izraelskich plażach. Na jednej fotografii meduza w wodach w pobliżu kibucu Ma’agen Michael.

Meduzy w Morzu Śródziemnym
Meduzy w Morzu Śródziemnym
Meduzy w Morzu Śródziemnym

Meduzy w Morzu Śródziemnym