Dolina Hula

Dolina Hula

571
0
PODZIEL SIĘ

Dolina Hula

Dolina Hula leży na „dalekiej” północy Izraela, w Górnej Galilei. Jest miejscem magicznym, przepełnionym historią i cudami przyrody.

Dolina Hula to ulubione siedlisko ptaków — to także jedno z najlepszych na świecie stanowisk ornitologicznych ze względu na swoje położenie na głównym szlaku migracji ptaków podróżujących z Europy do Afryki i Azji.

Rezerwat obejmujący Dolinę Hula — poza obserwacją ptaków — oferuje niekończące się wędrówki i spacery, szlaki rowerowe wśród pięknej przyrody.

Cudem Doliny Hula jest, że do 1950 roku stanowiła ona malaryczne bagno. Osuszono je dla rolnictwa (a także dla ochrony zdrowia ludzi). W centrum pozostawiono jezioro i utworzono rezerwat przyrody, w którym można obejrzeć naturalną florę i faunę doliny. Rezerwat jest otwarty do zwiedzania przez cały rok.

Jak już wspomniano, Dolina Hula jest miejscem schronienia dla tysięcy migrujących ptaków, które przelatują przez ten obszar jesienią i wiosną, a także domem dla wielu rodzimych ptaków Izraela — co czyni to miejsce popularnym wśród obserwatorów. Dziesiątki tysięcy ptaków z ponad 200 gatunków, w tym żurawie, bociany, pelikany, kormorany i czaple, zatrzymują się na krótszy lub dłuższy pobyt w rezerwacie, wiedząc, że mogą tu znaleźć obfitość żywności. Znajdujemy tu również rzadkie chronione prawem rośliny wodne, takie jak np. lilia wodna. Na pewnych obszarach łąkowych pasie się bydło. A gatunki, które w warunkach naturalnych już dawno wyginęły, takie jak orzeł bielik, zostały ponownie w tym rejonie zasiedlone.

Dolina Hula posiada szlaki i ścieżki spacerowe, punkty widokowe, oraz teleskopy do obserwacji tysięcy ptaków, które zamieszkują na tym terenie. Użytkownicy mogą również wybrać się na wycieczki z przewodnikiem, który opowie i wyjaśni wiele na temat ptaków zamieszkujących dolinę.

Hula stanowi północną część Wielkiego Rowu ciągnącego się się na południe aż po Mozambik w Afryce. Obserwatorzy ptaków przybywają tu z całego świata, co ułatwia im rozbudowana turystyczna infrastruktura — wspomniane wyżej ścieżki spacerowe, punkty widokowe i teleskopy.

Hula Valley jest jednym z najbardziej obfitych w wodę miejsc w Izraelu. Ze względu na obfitość wód, obszar jest zielony i kwitnący; zawiera liczne rezerwaty przyrody, takie jak: HaTanur, Tel Dan i Banias, który słynie z wodospadu. Popularne są również spływy kajakowe na rzece Jordan, i chłodzenie się w wodzie w okresie letnich upałów.

Dolina Hula może się również pochwalić wieloma stanowiskami archeologicznymi, takimi jak: Tel Hatzor, czy atrakcjami turystycznymi i centrami rozrywki dla dzieci i rodzin, takich jak Manara Cliffs oraz kolejką linową.

Patrz także: Ptaki z Doliny Hula

Dolina Hula
Dolina Hula

Dolina Hula