Banyas

Banyas

549
0
PODZIEL SIĘ

Wodospad Banyas

Rezerwat przyrody Banias, zwany także Nahal Hermon Reserve, obejmuje górną cześć potoku Nahal Hermon, wodospad Banyas oraz szereg stanowisk archeologicznych, w tym pozostałości świątyni greckiej poświęconej bożkowi Pana.

Trasy spacerowe w pobliżu musujących źródeł, potoku i wodospadu, wśród gęstej roślinności oraz rezerwatu przyrody, dają turyście przyjemne schronienie przed słońcem nawet w lecie.

Historia

W czasach biblijnych miejsce to było niezamieszkane. Pierwsze wzmianki o mieście Paneas uczynione zostały przez rzymskiego historyka Poliviusa, jako o miejscu bitwy w 200 r. p.n.e. między egipskimi Ptolemeuszami a syryjskimi Seleucydami. Znajduje się tu grecka świątynia pogańska poświęcona bogowi Pan, opiekunowi pasterzy i ich stad.

Józef Flawiusz wspomina, że cesarz rzymski August przekazał Paneas królowi Herodowi . Syn Heroda, Filip, który także panował nad tym obszarem, rozszerzył miasto i nazwał je Ceasarea Filippi (aby odróżnić ją od Cezarei na wybrzeżu Morza Śródziemnego). W 61 naszej ery król Agryppa II przemianował to miejsce do Neronias na cześć rzymskiego cesarza Nerona, ale nazwa ta funkcjonowała zaledwie do roku 68.

Podczas wielkiego buntu Żydów z lat 66-70 Rzymianie oblegli powstańców w Paneas. W 70 r. n.e., po tym, jak stłumiony został bunt, odbywano tutaj igrzyska, by uczcić zwycięstwo Tytusa. Zginęło wówczas wielu żydowskich jeńców. Jednakże społeczność żydowska w Paneas przetrwała. Talmud wspomina to miejsce i kilku wybitnych Żydów mieszkających w nim w tym czasie.

Według tradycji chrześcijańskiej, w Caesarei Filipowej, w pobliżu jaskini (znanej dziś jako Banyas Cave), miało miejsce zdarzenie, w którym Piotr miał rzekomo uznać boskość Jezusa. W 4. wieku chrześcijanie byli wciąż prześladowaną mniejszością a ich kościoły niszczono. Jednak w wieku 4 i 5 Paneas było już siedzibą episkopatu, a miasto stało się ważnym centrum chrześcijańskiego pielgrzymowania.

Paneas przemianowano na „Banyas” po podboju muzułmańskim w 7. wieku, ze względu na arabskie złe wymawianie głoski „p”. Muzułmański geograf el Ya’akubi pisze, że Banyas było stolicą Golan, konkurując z Damaszkiem w bogactwie i jakości życia.

Kair Genizah z 1055 r. opisuje życie żydowskie, w tym żydowski sąd w Banyas, które nazywa „Fortem Dana”, posiadający własną, niezależną strukturę religijną. Żydzi najwyraźniej opuścili to miasto przed najazdem krzyżowców, udając się najprawdopodobniej do Egiptu.

Krzyżowcy zdobyli Banyas w 1129 roku i otoczyli je ogromnym pierścieniem fortyfikacji. Nie przeszkodziło to jednak Nur ed-Dinowi z Damaszku w odbiciu Banyas w 1164 roku.

Żydzi wrócili później do miasta. Wzmianki mówią, że nadal mieszkali w Banyas we wczesnym okresie osmańskim.

W 1920 r. o Banyas toczono spór, odnośnie przebiegu linii granicznej między mandatami: brytyjskim a francuskim. Francuzi zwyciężyli. Dopiero w 1941 roku wojska australijskie odbiły Banyas z rąk kontrolowanej przez rząd Vichy Syrii. W 1960 Syryjczycy planowali odwrócić bieg wód Banyas po stokach Wzgórz Golan do rzeki Yarmuk w celu pozbawienia Izraela jednego z jego istotnych źródeł wody. Doprowadziło to do kroków odwetowych ze strony Izraela i prawie spowodowało wybuch nowej wojny.

10 czerwca 1967 roku, w ostatni dzień wojny sześciodniowej, Brygada Golani szybko podbiła małą wioskę Banyas gdzie stał wówczas syryjski fort.

W ciągu ostatnich kilku lat miejsce zostało obszernie przekopane przez archeologów. Najważniejsze znaleziska to pogańska świątynia, akwedukt i wiele struktur miejskich.

Rzeka Hermon

Hermon River (Nahal Hermon), znana także jako Banyas Nahal, jest wschodnim dopływem rzeki Jordan. Źródła strumiena tryskają wysoko pod szczytem Hermon. Biegną pod ziemią poprzez systemy tuneli krasowych i wytryskują na powierzchnię w grocie Banyas (400m n.p.m.) u podnóża Hermonu.

Rzeka ma 8 km. długości, a w swym górnym biegu spada 190 metrów w dół na odcinku 3 km. Obficie mknąca woda posiada ogromną moc — wystarczająco wielką, by na przestrzeni wieków móc wyżłobić głęboki kanion w bazaltowej skale. Temperatura wody nie wzrasta ponad 16 Celsjusza nawet w lecie.

Rzeka Hermon jest wyłożona u brzegów imponujących platanami, wierzbami, topolami i wieloma rzadkimi gatunkami roślin. Wody zamieszkuje wiele gatunków ryb, głównie pstrąg tęczowy, karp i tilapia.

Miejsca w Rezerwacie Banyas

Banyas Cave to miejsce pielgrzymek chrześcijan; znajduje się w pobliżu wschodniego wejścia do Banyas Reserve. Grota ma około 15 metrów wysokości i 20 metrów szerokości. Część zewnętrznej krawędzi jest uszkodzona przez starożytne trzęsienie ziemi. Akwedukt wodny prowadzi z jaskini do dzielnicy willowej północno-zachodniego Banyas zamieszkałego dawniej przez Rzymian.

Źródło Hermon River prawdopodobnie wytrysnęło z wewnątrz jaskini w wyniku trzęsienia ziemi. Teraz okolice źródła porastają wysokimi srebrnymi topolami.

Świątynia bożka Pana znajduje się w pobliżu jaskini Banyas, wzdłuż urwiska. W skale są wyryte nisze, niektóre zawierają greckie napisy. Nisza na prawo odnosi się do Galeriusza, kapłana Pana. Nad nim znajduje się duży napis z III wieku: „Do Rady Miasta i domowników Agryppy syna sędziego Marka”.

Szlak prowadzi na zachód i dociera do mostu na drodze Banyas-Kiryat-Shmona. Po tym nowoczesnym moście docieramy do kolejnego mostu z czasów rzymskich, wykonanego z dużych rzeźbionych kamieni. Po drugiej stronie rzeki stoi wysoka wieża ukryta pośród zieleni.

Dalej wzdłuż trasy znajduje się elektrownia wodna, a następnie młyn wodny. Dawniej z młynu korzystali mieszkańcy okolicznych wiosek: Mas’adeh i Ein Kunyeh.

Szlak przebiega następnie wzdłuż ruin z okresu krzyżowców; są też pozostałości rzymskich akweduktów, tarasów i kolumn. Wkrótce droga dzieli się na dwoje. W lewo ścieżka przechodzi pod mostem żelaznym i prowadzi do dużej sali, o ścianach 2-metrowej grubości i z typowym krzyżowym sklepieniem sufitu. To była kiedyś brama wejściowa do miasta Krzyżowców z Banyas. Średniowieczny most prowadzi od bramy został zniszczony na początku XX stulecia.

Drogą na prawo docieramy do punktu widokowego przy wodospadzie. Wodospad Banyas ma zaledwie 10 metrów wysokości, ale jest to jeden z najpiękniejszych wodospadów w Izraelu. Z punktu obserwacyjnego szlak prowadzi w dół do basenu u stóp wodospadu. Powietrze jest tu świeże i pełne wodnej mgiełki.

Jak się tam dostać

Dojazd do rezerwatu Banyas rezerwatu drogą nr 99 z Kiryat Shmona. Wejście do rezerwatu w pobliżu wodospadu znajduje się około 12 km od Kiryat Shmona. Inne wejście znajduje się około kilometra dalej wzdłuż drogi nr 99.

 Na fotografii: Wodospad Banyas

Banyas