We współczesnym, nowoczesnym Izraelu, czasami trudno wyobrazić sobie, jak wyglądał krajobraz biblijnej ziemi – ale magiczny Park Neot Kedumim oferuje specjalny wgląd w to, co istniało tu przed wiekami.
Biblijna opowieść o tym jak Żydzi przybyli do Izraela jest dobrze znana: Mojżesz wyprowadził Izraelitów z Egiptu przez pustynię Synaj do progu Ziemi Obiecanej. Tam zatrzymał się i – jak polecił mu Bóg – wysłał kilku zwiadowców, aby sprawdzili, co ich czeka.
„Przybyliśmy do ziemi…”, relacjonowali zwiadowcy po powrocie, „…mlekiem i miodem płynącej”. Ten często przytaczany opis stał się od tej chwili synonimem Izraela.
Ale co ci zwiadowcy rzeczywiście zobaczyli? Czy była to kraina obfitości, czy też było to raczej – jak wierzy wielu uczonych – właściwie tylko miejsce pełne zarośli, lasów i dzikich kwiatów, miejsce żerowania wędrownych kóz i siedlisko rojów pszczół?
W dzisiejszym Izraelu, wypełnionym liczną siecią dróg i autostrad, parków wodnych, ośrodków turystycznych, handlowych i biznesowych dolin krzemowych (hebr. Silicon Wadi), czasami trudno jest wyczarować widoki i zapachy flory i fauny biblijnej ziemi.
Czy na przykład nie chciałbyś wiedzieć, dlaczego synowie Izraela użyli gałązki hizopu jako pędzla do pomalowania swoich drzwi domostw, gdy opuszczali Egipt? A może jesteś jednym z miłośników starożytnych historii i interesuje cię, dlaczego rzymscy żołnierze używali ten sam hizop, zanurzony w occie, dla ugaszenia pragnienia Jezusa, kiedy umierał? I gdzie w Ziemi Izraela można szukać odpowiedzi na tego typu pytania?
■ Neot Kedumim to biblijny rezerwat krajobrazu starożytnego Izraela, gdzie na 625 akrach powierzchni realistycznie odtworzono wiele elementów biblijnego krajobrazu.
Pomysł utworzenia takiego rezerwatu powstał już w 1920 roku w marzeniach Efraima i Hannah Hareuveni, małżeństwa imigrantów z Rosji, którzy przybyli do Ziemi Świętej z miłości do starożytnych tekstów i zauroczenia – jak to określił później ich syn, Nogah – „panoramami i mocą krajobrazów, które kształtowały wartości Biblii i zawarte w Niej bogate słownictwo”.
Dzięki wyjątkowej energii i determinacji Nogaha, który zmarł zaledwie pięć lat temu, udało się przeobrazić tę wizję w rzeczywistość. Projektowi rodziców Nogah poświęcił całe swoje życie. Ostatecznie wystartował on w 1964 roku, z pomocą premiera Dawida Ben Guriona, który na jego potrzeby przydzielił kawałek ziemi.
Na zerodowanych zboczach rozwieziono tysiące ton ziemi. Wykopano zbiorniki na gromadzenie wody deszczowej. Odbudowano starożytne tarasy. Posadzono setki odmian roślin. Zrekonstruowano prasy winiarskie i łaźnie rytualne.
Obecnie zwiedzający mogą albo skorzystać z jednej z wycieczek organizowanych przez Neot Kedumim i prowadzonych przez doświadczonego przewodnika parku (wycieczkę taką należy zarezerwować z wyprzedzeniem) lub tułać się na własną rękę ze szczegółową mapą w ręku, a najlepiej również z Biblią.
Rezerwat położony jest między Jerozolimą a Tel Awiwem, dziesięć minut jazdy od międzynarodowego lotniska Ben Gurion (co czyni go wygodnym przystankiem dla turystów w dniu przyjazdu lub tuż przed wyjazdem z kraju), w okolicach „zielonej linii” – rozgraniczenia między Izraelem a terytoriami zajętymi w wojnie sześciodniowej.
W pobliżu parku znajdują się zarówno stare arabskie wioski, jak i wielki poligon wojskowy, więc jest całkiem normalnym usłyszeć tutaj o każdej porze dnia kakofonię karabinu i wezwania muezina do modlitwy.
Pomimo tego Neot Kedumim potrafi zaoferować doświadczenie, które odłączy odwiedzających od dzisiejszej dyskusji geopolitycznej i przeniesie do minionych czasów, kiedy pasterze przemierzali wzgórza a uczeni w Piśmie Tory rozstawiali stragan wśród palm.
Cztery proponowane samochodowe trasy wycieczkowe z przewodnikiem, a także różne inne wycieczki z przewodnikiem, będące w ofercie Neot Kedumim, prowadzą zwiedzających przez różne sekcje parku o biblijnych nazwach. Część szlaków jest dostępna częściowo.
Można tu odpocząć w cieniu wierzby wokół „Sadzawki Salomona” włóczyć się wokół „Ogrodu Jotama”, zaczerpnąć wody ze starego zbiornika, a następnie zatrzymać się na biblijnym lunchu (który musi być zorganizowany z wyprzedzeniem) pod „Namiotem Abrahama”.
W zależności od pory roku, Neot Kedumim oferuje inne atrakcje.
Neot Kedumim jest otwarte pd niedzieli do czwartku od godz. 08:30 do 16:00, a w piątek od 8:30 do godziny trzynastej. W sobotę (szabat) jest zamknięte.
Ceny: wycieczka z przewodnikiem, w tym mapa oraz ulotka informacyjna 25 NIS od osoby (studenci, żołnierze i osoby w podeszłym wieku: 20 NIS). Wycieczki muszą być zarezerwowane z góry i może być w języku hebrajskim, angielskim, francuskim, niemieckim, holenderskim, hiszpańskim i rosyjskim. Cena 700-800 NIS dla grup do 20 osób. Zwiedzanie trwa około trzech godzin.
Naot Kedumim jest również popularnym miejscem do organizowania wesel, bar i bat mizwy oraz innych prywatnych uroczystości.
Więcej informacji na telefon: + 972 8 9770782, e-mail: tourism@neot-kedumim.org.il oraz na stronie: www.neot-kedumim.org.il
Na fotografiach: Park Neot Kedumim