Caesarea Maritima (Cezarea nadmorska)

Caesarea Maritima (Cezarea nadmorska)

564
0
PODZIEL SIĘ

Cezarea nadmorska

Cezarea to starożytne miasto portowe położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w połowie drogi między Tel Awiwem a Hajfą.

Miejsce jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i fascynujących stanowisk turystycznych i archeologicznych Izraela. W odrestaurowanym amfiteatrze Cezarei odbywają się koncerty (w miesiącach letnich). Port został zbudowany przez króla Heroda i stanowi cud inżynierii.

W części parku uruchomiono szereg butików i restauracji. Jest też muzeum i plaża portowa. Ponadto unikalne w skali światowej podwodne muzeum, w którym możesz nurkować oglądając zatopione ruiny starożytnego miasta.

Poza parkiem narodowym, w okolicy powstało nowe, współczesne miasto Cezarea, które jest luksusowym willowym osiedlem. W tej nowoczesnej dzielnicy znajduje się Aquaduct Plaża – jedna z najpiękniejszych plaż, jakie można sobie wyobrazić. Do plaży sięga słynny rzymski akwedukt.

Cezarea posiada również Muzeum Ralli, jedno z czterech muzeów na całym świecie sfinansowane przez filantropa Harry Recanti. Dwie galerie w Cezarei skupiają się tematycznie na Ameryce Łacińskiej i sefardyjskiej sztuce żydowskiej. Wstęp do muzeum jest darmowy, więc jeśli jesteś w okolicy, warto nie opierać się pokusie, aby doń wstąpić. W pobliżu muzeum znajduje się klub golfowy. Raz na cztery lata odbywają się tutaj Maccabi Games, czyli Olimpiady Żydowskie.

Cezarea nadmorska

■ Zwiedzanie Cezarei

Park Narodowy Cezarei jest atrakcją turystyczną czynną przez cały rok. Na zwiedzanie parku należy poświęcić co najmniej pół dnia. Jedyny problem turysta może mieć z dojazdem do tego miejsca (pomimo, iż Cezarea leży dość blisko ruchliwej drogi, łączącej Tel Aviv z Haifą). Wielu turystów decyduje się zatem do przyjazdy tutaj w zorganizowanej grupie wycieczkowej, która po drodze odwiedza wiele innych miejsc na wybrzeżu.

Opłaty za wstęp do parku: dorośli: NIS 38; dziecko: NIS 23; izraelscy seniorzy: 50% zniżki. Grupy (powyżej 30 osób): dorośli: NIS 34: dziecko NIS 21.

Cezarea jest położona w pobliżu drogi nr 2 (jest to główna nadmorska autostrada) w około połowie drogi pomiędzy Hajfą a Tel Awiwem. Z centrum Tel Awiwu do Cezarei jedzie się około 1 godziny samochodem.

Transport publiczny do Cezarei jest nieco utrudniony. Istnieje połączenie kolejowe między Tel Awiwem i Hajfą, jednak od dworca trzeba będzie wziąć taksówkę, która do parku ma około pięć minut jazdy.

Caesarea Maritima (Cezarea nadmorska)