Rezerwat przyrody i wodospad Banias

Rezerwat przyrody i wodospad Banias

646
0
PODZIEL SIĘ

Wodospad Banias

Rezerwat przyrody Banias ze słynnym wodospadem zaliczany jest do najpiękniejszych miejsc północnego Izraela.

Na Golanie strumyk Banias wytryskuje u podstawy góry Hermon – najwyższej góry Izraela, by po przepłynięciu wąwozem około 3,5 km dotrzeć do imponującego wodospadu, największego w Izraelu. Park obejmuje również Cezareę Filipową (Dan) – historyczne miasto wymienione w Nowym Testamencie. Znajdują się tam m.in. ruiny świątyni Heroda.

Wizyta w Banias to przebywanie w cieniu gęstych, zielonych lasów, chroniącymi przed palącym słońcem latem. Turystyczny szlak w rezerwacie łączy naturę i historię. Imponujący wodospad i strumień, który dostarcza wodę do rzeki Jordan, jednej z najsłynniejszych rzek na świecie, wije się zaledwie kilka kilometrów w dół, zawiera imponujący wachlarz flory i fauny. Być może będziesz miał szczęście zobaczyć skalnego hyraxa, małego ssaka lądowego, który przypomina świnkę morską i ukrywa się wśród skalnych pęknięć i szczelin lub stada gołębi skalnych żyjące w głębi jaskiń.

Wodospad Banias

Starożytne miasto, które leży u Banias to Dan (Mivzar Dan – Fort Dan), który stało na szczycie urwiska z jaskinią poświęconą greckiemu bożkowi Pan (stąd pochodzi nazwa Panias, zmieniona następnie w tłumaczeniu na arabskim na Banias.) Podczas podbojów, miasto znalazło się pod panowaniem Rzymian i król Herod, zbudował tutaj świątynię ku pamięci Augusta. Gdy syn Heroda, Filip przejął kontrolę nad obszarem, zmienił nazwę na Cezarei Philipi.

Dziś, pośród naturalnego piękna Banias leżą ruiny z przeszłości, z których dwie są szczególnie godne uwagi: Cave Banias jest wymienioną wcześniej jaskinią ze świątynią dla greckiego bożka Pana, oraz pozostałości świątyni Heroda.

Zwiedzanie rezerwatu przyrody i wodospadu Banias

Godziny otwarcia:
kwiecień-wrzesień: od 8 rano do godziny siedemnastej
październik-marzec: od 8 rano do godziny szesnastej

Ostatni wstęp w to miejsce na jedną godzinę przed zamknięciem. W piątki i wigilie świąt miejsce zamyka się godzinę wcześniej.

Ceny biletów:

Dorośli: NIS 27
Dzieci: NIS 14
Bilet grupowy (powyżej 30 osób): dorośli: NIS 22, dziecko: 13 NIS.

Bilety łączone: Twierdza Nimroda i Banias:
dorośli: NIS 38; młodzież: NIS 19
Bilet grupowy (powyżej 30 osób): dorośli NIS 34, dziecko: NIS 18

Seniorzy: NIS 14

Dane kontaktowe:

Telefon: 04-690-2577 (wiosna) 04-695-0272 (wodospad)

Rezerwat przyrody i wodospad Banias