Morze Martwe, Morze Soli

Morze Martwe, Morze Soli

743
0
PODZIEL SIĘ

Morze Martwe

Woda w Morzu Martwym (po hebrajsku Morze Soli) jest bardzo słona, co powoduje, że jest to najbardziej słony zbiornik wodny na świecie.

Morze Martwe nie posiada odpływu, jego najważniejszym zasilającym źródłem jest rzeka Jordan. W północnej części Morza Martwego spada zaledwie 100 mm deszczu w całym roku. Południowa część dostaje z nieba jeszcze mniej, bo ledwie 50 mm na rok. Ze względu na zmniejszenie się poziomu wód Jordanu (70-90% wód rzecznych jest wykorzystywane przez człowieka) oraz dużą szybkość parowania z Morza Martwego, zbiornik się kurczy. Wszystkie płytkie wody na południowym krańcu morza już dawno wyschły i stanowią teraz solny płaskowyż.

Morze Martwe

Choć Morze Martwe prawdopodobnie nigdy nie zniknie całkowicie (gdyż proces parowania spowalnia w miarę wzrostu wzrost zasolenia), podejmowane są obecnie plany zasilenia akwenu wodami Morza Czerwonego przez szereg tuneli i kanałów.

Klimat

Klimat nad Morzem Martwym jest różny w zależności od sezonu. Temperatura w czasie sezonu turystycznego może być bardzo wysoka, od 30° C (86° F) na wiosnę do 40° C (104° F) w okresie letnim. Obszar ma średnio 330 dni słonecznych w ciągu roku, a deszczowe dni występują tylko w okresie zimowym (jeśli w ogóle się pojawią).

Chociaż Morze Martwe jest bardzo nasłonecznione, to położenie w depresji (400 metrów poniżej poziomu morza) sprawia, że światło słoneczne jest tu słabsze. W związku z tym można powiedzieć, że opalanie się nad Morzem Martwym niesie ze sobą mniejsze ryzyko oparzeń słonecznych. Mino tego zaleca się podjęcie normalnych środków ostrożności podczas opalania, poprzez stosowanie kremów z filtrami i wystawianie się na działanie słońca stopniowo. Zawartość wód Morza Martwego, okalające basen powietrze i słońce, to prawdziwy sekret jego legendarnej (i rzeczywistej) zdolności leczenia wielu chorób, zwłaszcza chorób skóry i dróg oddechowych.

Morze Martwe

■ Mała przestroga: Zimą i wiosną istnieje niebezpieczeństwo… powodzi. Podczas nielicznych w tym regionie deszczowych dni do Morza Martwego spływa woda deszczowa ze stosunkowo odległych obszarów, takich jak Góry Jerozolimy. Oznacza to, że czasami podczas słonecznego dnia nastaje nagła powódź. Dlatego należy zachować ostrożność podczas wędrówek do odległych górskich wąwozów podczas sezonu zimowego i sprawdzać prognozy pogody. W 2007 roku, kilku Izraelczyków utonęło w powodzi, bo zignorowało prognozy meteorologiczne.

Morze Martwe
Morze Martwe

Morze Martwe, Morze Soli