Wzgórza Gilboa

Wzgórza Gilboa

647
0
PODZIEL SIĘ

Góra Gilboa w Izraelu

Gilboa to grzbiet górski wznoszący się nad doliną Jezreel w Dolnej Galilei, na północy kraju, na południe od Jeziora Galilejskiego. Jest jednym z najpiękniejszych miejsc Izraela; to wspaniały, spokojny obszar do zwiedzania, z chłodnym wiaterkiem oferujący odpoczynek od intensywnego ciepła latem.

Obszar Gilboa oferuje turystom wiele punktów widokowych, miejsc piknikowych, ścieżek do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.

W najwyższym poziomie, pasmo wzgórz Gilboa osiąga 650 metrów nad poziomem morza.

Góra Gilboa w Izraelu

Nazwa wzgórz Gilboa występuje w Biblii. Górę Gilboa i całą okolicę otrzymało w dziale izraelskie pokolenie Menassesa. Jednak objęcie tych ziem w posiadanie było mocno kłopotliwe, ponieważ Kananejczycy byli w tym rejonie bardzo silni. W okresie sędziów, Gedeon na czele 300 Izraelczyków pokonał pod górą Gilboa armię 135 tys. Madianitów i Amalekitów. Gilboa była też milczącym świadkiem jednej z największych tragedii w dziejach Izraela. W bitwie pod Gilboa Filistyni pokonali izraelskiego króla Saula – poległ król Saul i jego trzej synowie.

Na północnym krańcu Gilboa wzniesiono pomnik upamiętniający króla Saula. Rozciąga się stąd panorama na Dolną Galileę. W okolicy znajduje się popularny Park Narodowy Gasz Haszlosza z ciepłymi źródłami.

Ortodoksyjni Żydzi założyli na szczycie wzgórz dwa kibuce: Maale Gilboa oraz Meirav. W tym pierwszym istnieje szkoła talmudyczna Yeshivat Ma’ale Gilboa.

Góra Gilboa w Izraelu

Każdy z wierzchołków wzdłuż malowniczej drogi Gilboa został nazwany od słynnych biblijnych postaci i wydarzeń. Tu można zobaczyć opisane w Bibli miejsca, takie jak w Givat Hamoreh (na północy), gdzie koczowali Filistyni przed podjęciem walki z izraelskim królem Saulem. Albo dolinę, w której stacjonowali Madianici zanim zostali pokonani przez Gedeona. Beyond. Na zachodzie rozpościera się Dolina Jezreel, znana w chrześcijaństwie jako Dolina Armageddon, gdzie ma nastąpić koniec świata.

 Na fotografiach: Okolice Góry Gilboa

Wzgórza Gilboa