Masyw Góry Karmel

Masyw Góry Karmel

522
0
PODZIEL SIĘ

Góra Karmel w Izraelu

Masyw Góry Karmel przez prawie 15 mil góruje nad izraelskim wybrzeżem Morza Śródziemnego pomiędzy Haderą a Hajfą. Mount Carmel – jak to zapisuje się po angielsku – zawsze był symbolem piękna, i mimo, że nie jest szczególnie wysoką góra (jej szczyt to zaledwie 550m npm) gwałtowna zmiana scenerii z płaskiej równiny wybrzeża urzeka każdego swą formą ukształtowania terenu.

Widok na Karmel – czy to spoglądając nań z równiny przybrzeżnej i z Morza Śródziemnego od strony zachodu, czy z Doliny Jezreel w Galilei na wschodzie zawsze zapierają dech w piersiach.

Jako że Góra Karmel wznosi się ponad pół kilometra nad poziom morza, jej obszar otrzymuje wyższe poziomy opadów niż na równinie poniżej. Rodzi to obfite lasy sosnowe, którymi porośnięte są zbocza masywu. Naliczono tam ponad 650 gatunków roślin, co spowodowało, że obszar objęto ochroną w ramach Parku Narodowego Carmel.

Dziś w obrębie masywu znajduje się wiele urokliwych miast i wsi.

Haifa, trzecie miasto Izraela rozpościera się na północnych zboczach góry Karmel, dając niesamowite widoki na Zatokę Hajfy. Na niższych partiach zbocza znajdują się słynne Ogrody Bahai (Bahai Gardens), które otwierają się na miasto schodzą w dół w kierunku niedawno odnowionej kolonii niemieckiej.

Zichron Yaakov (Pamięci Jakuba) było jednym z pierwszych nowoczesnych żydowskich osiedli w Ziemi Izraela. Usadowione na bogatych żyznych glebach Karmelu słynie z produkcji wina. Dziś miasto ma ładne centrum ze spacernikiem, z butikami.

Ramat Hanadiv to piękne ogrody wybudowane dla upamiętnienia barona Edmonda de Rothschild, który odegrał ogromną rolę w rozwoju regionu.

■ Około 10 minut jazdy w głąb lądu od strony Zichron Yaakov znajduje się niewielka osada Bat Szlomo. Jest to tradycyjna osada rolnicza, która nie rozwinęła się w większe miasto i nie skomercjalizowała. Wioska ma kilka małych galerii sztuki, Starą Synagogę i wielką farmę produkującą. Jest też mała kawiarenka.

Ein Hod położone jest pomiędzy Zichron Yaakov a Hajfą. To słynna kolonia artystów, położona na stokach Góry Karmel z widokiem na Morze Śródziemne. Uliczki Ein Hod są domem dla mnóstwa artystów i rzemieślników, z których wielu otwiera swoje domy dla publiczności lub wystawia swoje prace w galerii publicznej w centrum osady.

Obszar Góry Karmel to także rezerwat przyrody z zespołem ścieżek i tras, oferujących malownicze szlaki dla turystyki pieszej i rowerowej, a także punkty widokowe na całą Górną Galileę. Rezerwat „Hai-Bar” ochrania zwierzęta i ptaki, które wcześniej wymarły z tego obszaru i zostały ponownie wprowadzone przez ludzi.

Druzowie są mniejszością, która żyje spokojnie w Izraelu. Społeczność słynie z gościnności. Ich wioski na zboczach Karmelu i w regionie Wzgórz Golan oferują turystom nie tylko wgląd w ich ciekawą religię, ale także wspaniałe jedzenie.

Masyw Góry Karmel