Jerozolima: Wielki szpital krzyżowców

Jerozolima: Wielki szpital krzyżowców

546
0
PODZIEL SIĘ

Israel Antiquities Authority

Israel Antiquities Authority ujawniło zdjęcia wielkiego średniowiecznego szpitala, który krzyżowcy zbudowali w Jerozolimie.

Szpital znajduje się w dzielnicy chrześcijańskiej Starego Miasta niedaleko ulicy Dawida, która jest główną arterią tej części Jerozolimy. Należy obecnie do waqf (muzułmański rodzaj fundacji charytatywnej). Jeszcze dekadę temu działał tam targ warzywno-owocowy, ale przez ostatnie lata budynek był opuszczony.

Grand Bazaar Company of East Jerusalem postanowiło ulokować w średniowiecznej budowli restaurację, ale wpierw konieczna była renowacja oraz prace archeologiczne. Tym zajęło się właśnie Israel Antiquities Authority.

Israel Antiquities Authority

Archeolodzy jak na razie przebadali niewielką część całego kompleksu, który może mieć nawet 15 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Jego główną część stanowi wielka sala kolumnowa wysokości 6 metrów, podobna do tej, którą krzyżowcy zbudowali w Akkce. Na potężnych kolumnach opiera się malownicze sklepienie żebrowe.

Izraelscy badacze zgromadzili też informacje o budowli ze średniowiecznych źródeł. Wynika z nich, że był to szpital stworzony przez zakon joannitów (zwanych też szpitalnikami). Była to duża instytucja zorganizowana w sposób podobny do współczesnych szpitali ze skrzydłami i oddziałami poświęconymi różnym chorobom i dolegliwościom.

Joannici przyjmowali chorych różnych religii, a nawet dbali o to, by żydowscy pacjenci dostawali koszerne jedzenie. W szpitalu mogło przebywać na raz nawet 2000 pacjentów.

Niestety wiedza medyczne joannitów nie stała na zbyt wysokim poziomie, choć korzystali z pomocy i wiedzy arabskich specjalistów, którzy w tamtym czasie lepiej znali się na leczeniu.

Szpital funkcjonował również jako sierociniec, przyjmował m.in. niechciane noworodki. Wiele tych sierot służyło potem w zakonie.

Gdy w 1187 r. Saladyn odbił Jerozolimę z rąk krzyżowców, pozwolił 10 mnichom pozostać w szpitalu i dbać o mieszkańców miasta.

Z czasem jednak szpital przestał istnieć, a przynajmniej jego część wykorzystywano jako stajnię. Świadczą o tym liczne kości koni i wielbłądów, a także żelazne zabytki, które znaleźli archeolodzy.

Budynek najpewniej zawalił się na skutek trzęsienia ziemi w 1457 r. Odbudowano go w XIX w. i ulokowano tam targ.

 Wszystkie fotografie: Israel Antiquities Authority

Israel Antiquities Authority
Israel Antiquities Authority

Jerozolima: Wielki szpital krzyżowców