Pałac z czasów króla Dawida

Pałac z czasów króla Dawida

554
0
PODZIEL SIĘ

Khirbet Qeiyafa z lotu ptaka

Ruiny dużego pałacu sprzed trzech tysięcy lat znaleźli izraelscy archeolodzy w Khirbet Qeiyafa, które leży w dolinie Elah, 30 km na zachód od Jerozolimy.

Khirbet Qeiyafa kryje pozostałości ufortyfikowanego miasta, które odkryto zaledwie kilka lat temu. Izraelscy archeolodzy identyfikują te ruiny z biblijnym miastem Szaaraim. Jego nazwa pojawia się w Torze chociażby podczas opisu pogromu Filistynów uciekających po śmierci Goliata trafionego z procy przez przyszłego króla Dawida.

Najnowsze znaleziska pokazują, że ośrodek ten odgrywał bardzo ważną rolę w czasach, w których Biblia umieszcza panowanie króla Dawida. Dwie odsłonięte w ostatnich dniach budowle, które izraelscy archeolodzy z Uniwersytetu Hebrajskiego i z miejscowej służby archeologicznej, zwą królewskimi, to największe budynki z X w. p.n.e. znalezione jak dotąd na terenie królestwa żydowskiego.

Khirbet Qeiyafa. Ruiny pałacu i farmy z czasów bizantyńskich

Jedna z nich znajduje się w samym centrum miasta i była najpewniej pałacem. Ma około tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. Jest niestety mocno zniszczona, gdyż około 1400 lat później, już w czasach bizantyńskich, zbudowano w tym miejscu ufortyfikowaną farmę.

Badając pałac archeolodzy natrafili na ślady działalności metalurgicznej, a także fragmenty sprowadzanych z Egiptu waz z alabastru.

Umiejscowienie pałacu na szczycie niewielkiego wzniesienia zapewniało jego mieszkańcom świetny widok nie tylko na miasto, ale na rozległą okolicę. Z pałacu można było sięgnąć wzrokiem od wybrzeży Morza Śródziemnego na zachodzie, aż po wzgórza Hebron i samą Jerozolimę na wschodzie. Było to więc doskonałe miejsce, z którego mogły być wysyłane i odbierane sygnały dymne.

Khirbet Qeiyafa. Naczynia znalezione podczas wykopalisk

Drugi budynek długości 15 m i szerokości 6 m archeolodzy odsłonili w północnej części miasta. Ta oparta na kolumnach budowla najpewniej służyła jako magazyn, w którym przechowywano podatki od mieszkańców okolicznych ziem dostarczane w formie dóbr rolnych. O takiej funkcji świadczą setki dużych dzbanów z rączkami, na których jest odbita urzędowa pieczęć.

W ocenie izraelskich archeologów pałac i magazyn są dowodem państwowych inwestycji i obecności struktury administracyjnej w czasach króla Dawida. – To bezsprzeczny dowód istnienia królestwa, które lokowało centra administracyjne w kluczowych miejscach – stwierdzają w komunikacie opublikowanym przez Israel Antiquities Authority.

Khirbet Qeiyafa dość szybko staje się jednym z najbardziej interesujących stanowisk w Izraelu. Jest to obecnie najlepszy przykład ufortyfikowanego miasta z okresu, w którym wedle Biblii miało istnieć pierwsze królestwo żydowskie. Co więcej nigdy dotąd archeolodzy nie znaleźli na tych ziemiach pałacu, który można bez żadnych wątpliwości datować na X w. p.n.e.

Khirbet Qeiyafa zostało prawdopodobnie zniszczone podczas walk z Filistynami około 980 r. p.n.e.

 Na fotografiach (kolejno od góry): 1. Miejsce wykopalisk w Khirbet Qeiyafa z lotu ptaka; 2. Ruiny pałacu i farmy z czasów bizantyńskich; 3. Naczynia znalezione podczas wykopalisk.

Patrz także: Odkrywanie początków królestwa Judy i Izraela

Pałac z czasów króla Dawida