Izraelscy archeologowie odkryli w Jerozolimie 3000-letnią cysternę na wodę

Izraelscy archeologowie odkryli w Jerozolimie 3000-letnią cysternę na wodę

523
0
PODZIEL SIĘ

Wykuty w skale podziemny zbiornik na wodę, dopiero co odkryty w Jerozolimie

Odkrycia dokonano w pobliżu Muru Zachodniego Świątyni. Zmienia ono panujące dotychczas rozumienie sposobów dostaw wody do miasta w okresie pierwszej Świątyni.

Wydrążony w skale duży zbiornik na wodę, którego historia sięga okresu Pierwszej Świątyni, został niedawno odkryty podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w Jerozolimie. Cysterna jest pierwszym tego rodzaju odkryciem w mieście.

Prace archeologiczne prowadzone są w Ogrodzie Archeologicznym Jerozolimy niedaleko Ściany Zachodniej (tak zwanej Sciany Płaczu). Nadzoruje je Urząd Starożytności Izraela we współpracy z Urządem Przyrody i Parków, a finansuje fundacja Elad.

W ostatnich latach izraelscy archeolodzy odkopali duży kanał biegnący z obszaru Góry Świątynnej wokół sadzawki Siloam. Dziś zwiedzający mogą już oglądać część kanału, który znajduje się w pobliżu Ściany Płaczu.

Wykopy ujawniły także szereg wcześniejszych konstrukcji, które zostały zniszczone podczas budowy tego kanału. Dalsze prace doprowadziły do odkrycia wielkiej na 250 metrów sześciennych cysterny, która została wykuta w skale w pierwszym okresie istnienia Świątyni, około 3000 lat temu.

Odkrycia z czasów Pierwszej Świątyni w Jerozolimie są stosunkowo rzadkie w porównaniu do odkryć z późniejszych okresów. Pomimo faktu, że wykopaliska archeologiczne prowadzone są w Jerozolimie od 19 wieku, jest to pierwszy tak duży starożytny zbiornik na wodę znaleziony przez archeologów mieście.

Odkryty zbiornik okazał się być dokładnie otynkowany, w taki sam sposób, jak inne cysterny z tego okresu, które można znaleźć w różnych miejscach w całym Izraelu, na przykład w Bet Szemesz i Beer Shevie. Odkrycie cysterny w Jerozolimie zmienia dotychczasowe postrzeganie w oczach archeologów sposobów zaopatrywania miasta w wodę w okresie Pierwszej Świątyni.

Dotychczas naukowcy uważali, że większość wody dostarczano do miasta w tym okresie bezpośrednio ze źródła Gichon.

Według Eli Shukron, dyrektora wykopalisk z ramienia Urzędu Starożytności Izraela, „odkrycie obecnego zbiornika, jak i mniejszych cystern, które zostały już wcześniej ujawnione, jednoznacznie wskazuje, że gospodarka wodna Jerozolimy w pierwszym okresie Świątyni nie była oparta wyłącznie na wodach źródła Gichon, ale także na bardziej dostępnych zasobach wodnych, takich jak ten, który właśnie odkryto.”

Według dr Tvika Tsuk, głównego archeologa z izraelskiego Urzędu Natury i Parków jednocześnie znawcy starożytnych systemów wodnych „Przypuszczalnie tak duży zbiornik wody, który znajduje się w pobliżu Wzgórza Świątynnego, był wykorzystywany do codziennej działalności Świątyni – także przez pielgrzymów, którzy tu przybywali o potrzebowali wody do kąpieli i picia”.

 Na fotografii: Wykuty w skale podziemny zbiornik na wodę, dopiero co odkryty w Jerozolimie.

Izraelscy archeologowie odkryli w Jerozolimie 3000-letnią cysternę na wodę