Znaleziono złote monety sprzed 700 lat

Znaleziono złote monety sprzed 700 lat

669
0
PODZIEL SIĘ

Złote monety znalezione w twierdzy krzyżowców
108 złotych monet odkryto w trzynastowiecznej fortecy w parku narodowym Apollonia, niedaleko Tel Awiwu. Na ważący 400 gramów skarb ukryty w podłodze natrafił zespół naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie. Jego wartość szacuje się na 100 tys. dolarów.

„Podejrzewamy, że skarb został celowo schowany w naczyniu, które następnie wypełniono piaskiem i ukryto pod podłogą”, mówi szef grupy badawczej i profesor na uniwersytecie w Tel Awiwie, Oren Tal. Dodaje, że wszystko wskazuje na to, że w XIII wieku forteca była przez dłuższy czas oblegana.

Naukowcy zakładają, że dowódcy oddziału krzyżowców, którzy kontrolowali fortecę, rozkazali ukrycie skarbu, żeby nie wpadł w ręce muzułmanów. Zapewne mieli nadzieję ją odzyskać.

Monety wybite były w Egipcie

Naczynie, w którym ukryto złote monety

Na znalezisko izraelskich naukowców skała się 108 złotych monet. 93 z nich ważą po cztery gramy, pozostałe 15 to jednogramowe monety. Szacuje się, że zostały wybite w Egipcie. A ich wartość określa się na 100 tys. dolarów.

Prace archeologiczne rozpoczęto w parku narodowym Apollonia, 25 km od Tel Awiwu, trzy lata temu, gdy nadmorskiemu klifowi, na którym znajduje się forteca, zaczęło grozić osunięcie. Od tego czasu natrafiono już na serię znalezisk z okresu wojen krzyżowych. Odkryto między innymi setki grotów. W XIII i XIV wieku twierdza była jednym z głównych warowni krzyżowców w środkowej części kraju.

 Na fotografiach: 1. Złote monety znalezione w twierdzy krzyżowców. 2. Naczynie, w którym ukryto złote monety. 3. Dzieci wychodzą z twierdzy, w której dokonano odkrycia. 4. Jedna ze złotych monet znaleziona w twierdzy krzyżowców. 5. Reszta znaleziska 6. Rysunek przestawiający rekonstrukcję twierdzy.

Dzieci wychodzą z twierdzy, w której dokonano odkrycia Jedna ze złotych monet znaleziona w twierdzy krzyżowców.jpg Złote monety znalezione w twierdzy krzyżowców Rysunek przestawiający rekonstrukcję twierdzy

Znaleziono złote monety sprzed 700 lat