Muzułmanie w Izraelu

Muzułmanie w Izraelu

528
0
PODZIEL SIĘ

Muzułmanie

Muzułmańska społeczność Izraela wyznaje religię, która na Bliskim Wschodzie jest najbardziej rozpowszechniona.

Islam rozwinął się w siódmym wieku w Arabii. Jego twórcą jest Mohamet, czczony jako prorok tej religii. Mówi się o nim, że sprowadził ludzi z powrotem na drogę ściślejszego przestrzegania wiary monoteistycznej.

Pięć centralnych zasad islamu to jedyność Boga, pięciokrotna modlitwa w ciągu dnia, dawanie jałmużny, post w okresie świętego miesiąca ramadanu i pielgrzymka do Mekki, najświętszego miasta islamu. Święta księga muzułmańska, Koran, odzwierciedla wiele opowieści z biblii, zwłaszcza opowieści o patriarchach i prorokach. We wczesnym okresie swego istnienia islam podzielił się na dwa nurty: sunnicki i szyicki. Większość muzułmanów na świecie, w tym muzułmanie izraelscy, należy do nurtu sunnickiego.

Większość muzułmańskich obywateli Izraela mieszka wśród pięknych krajobrazów gór Galilei oraz w Hajfie. Około 20 procent z nich mieszka w Jerozolimie i wokół niej, a 11 procent izraelskich muzułmanów to Beduini, żyjący na pustyni Negew. Uważa się, że muzułmanie z Negewu przestrzegają mniej ścisłej wersji islamu. Tradycyjnie modlą się na wolnym powietrzu, dopiero od niedawna zaczęli uczęszczać do meczetu. Natomiast mieszkańcy miast, bardziej skrupulatnie przestrzegają zasad religijnych.

Sekta mistyczna Shazalija, założona w XIX wieku, ma swoją siedzibę w Akko, na izraelskim wybrzeżu Morza Śródziemnego od czasu, gdy jej założyciel przeniósł się tam z Tunisu. Inna sekta XIX-wieczna, Ahmadija, która mieści się w Haifie, powstała w Indiach, a jej wyznawcy wierzą, że islam winien być rozpowszechniany poprzez edukację.

Uważa się, że wielu spośród izraelskich muzułmanów, których ilość wynosi obecnie 1.2 miliona, przybyło tu we wczesnym okresie islamu – w ósmym wieku, za panowania dynastii Umajadów. Pozostali w XIX-stym i na poczatku XX wieku, zarówno z tak bliskich miejsc jak Egipt i tak odległych jak kraje słowiańskie tureckiego imperium ottomańskiego.

W Jerozolimie znajduje się meczet Kopuły na Skale na żydowskim Wzgórzu Świątynnym. Jest to trzecie z najświętszych miejsc islamu. W Jerozolimie można się także zagłębić w historię tej religii w sali historii muzułmańskiej muzeum Wieży Dawida. Natomiast w muzeum Sztuki Islamu im. A. L. Mayera eksponowane są wybitne osiągnięcia sztuki i kultury islamskiej.

Akko zaprasza turystów, by odwiedzili miejsca historyczne, kryty bazar i żeby posmakowali kuchni arabskiej. Inne miasto słynne z dobrej kuchni to Abu Gosz w pobliżu Jerozolimy, w którym odbywa się także, co pół roku, festiwal muzyki klasycznej. Ramla, miasto w środkowym Izraelu, było pierwszym miastem założonym przez muzułmanów, w ósmym wieku. Ramla szczyci się swym XIII-wiecznym Białym Meczetem, który jest wyrazistym przykładem wczesnej religijnej architektury islamu.

W październiku odbywa się Festiwal Oliwny w Galilei, a późną wiosną – Miesiąc Kultury Arabskiej, który prezentuje arabski folklor w Hajfie i w 40 miasteczkach w Galilei.

Muzułmanie w Izraelu